Hellenic France Polsk Russian Italy Slovak Espaρol Belarus

Esti Dutch English Deutch Dansk Soumi Norska Svenska
 


Salem, predmestská časť Stockholmu, 9. December 2000. Je práve po polnoci, keď multikultúrny gang asi pätnástich osôb obkľúčil švédskeho chlapca, čakajúceho na autobusovej zastávke Säbytorgsvägen. Chlapec, skôr nižší a chudší mladý muž, čakal na autobus, ktorý ho mal odviezť domov z party
- Skurvený rasista! začal po ňom vykrikovať gang. Švédske dievča s dlhými blond vlasmi naňho kričalo s cudzým prízvukom.
-Skurvený rasista! Opovažuješ sa tu stáť ?! Nemáš strach !?

Pár týždňov pred incidentom, spustili médiá nenávistnú kampaň zameranú proti Švédskym patriotom.Popri iných veciach uviedli, že "pravicoví extrémisti" zavraždili 6 ročného chlapčeka v Nemecku, obvinenia boli úplne bezdôvodné a neskôr bolo odhalené, že to všetko boli lži.

- Dobite ho na smrť ! štekalo dievča zbytočnú požiadavku na agresívnu zberbu, ktorá už bola nažhavená inštinktom dravca. Gang si bol vedomý, že je viac ako povolené útočiť na ľudí, ktorí sú považovaní za rasistov. Pár dní predtým, dostali zelenú z najvyšších miest. Švédsky premiér, Göran Persson, sa vyjadril v článku pre najväčšie Švédske noviny, týkajúceho sa nacionalistov, že "Zničíme ich". Multikultúrny gang túto noc uznal za vhodné uskutočniť jeho slová.

Keď začal útok, chlapec si uvedomil svoju bezbrannú situáciu, sám proti po krvi bažiacej zberbe, vyzbrojenej drevennými tyčami a ďalšími vecami, ktoré sa dali použiť ako zbraň. Snažil sa nájsť únik tým, že sa hodil na kapotu prichádzajúceho auta. Prosil vodiča “Prosím pomôžte mi” v nádeji, že ho vodič vezme do bezpečia. Jeden z členov gangu zakričal niečo na vodiča a ten sa pokúsil zhodit chlapca z auta tým, že začal cúvať a potom odišiel preč. Chlapec sa držal o život, keď ho gang zhodil na zem. Auto odišlo a kopanie pokračovalo.

Teraz začali intenzívne údery, gang stále opakovane kopal a udieral palicami telo a hlavu obete. Pokiaľ po chvíli, neležal chlapec takmer bez života v priekope. Jeden z útočníkov vzal 1,5 metrovú tyč, s ktorou začal opakovane udierať chlapca po hlave a neprestal až kým mladé dievča, prechádzajúce okolo, nezačalo hystericky kričať a žiadať ho, aby prestal. Jedno z dievčat, ktoré boli spoluúčastníkmi útoku jej zakričalo, že "Rasista si to zaslúži" a jeden z gangu, ktorý držal tyč, ju pozdvihol proti svedkovi v zastrašujúcom postoji.

Práve vtedy sa vrátil jeden z členov gangu, ktorý odišiel po staršieho brata. Ten začal skákať po hlave a po krku už takmer mŕtveho chlapca. Jeho starší brat prišiel na pomoc s odpornými rasistami, ktorí vraždia "malé deti" a sú hrozbou pre demokraciu a pociťoval vriacu nenávisť.
- Choďte mi z cesty, mám nôž! kričal vzrušene, ako sa rútil vpred ku takmer bezduchému telu, držiac nôž.

Ostaní z gangu uvoľnili miesto pre Khaleda Odeha, ktorí sedel obkročmo na chlapcovom chrbte. Zdvíhal a vrážal nôž opäť a opäť. Po minimálne štvornásobnom bodnutí chlapca do chrbta, sa čepeľ zlomila na polovicu. Khaled vzal chlapcovu hlavu ľavou rukou a zaklonil ju.

Cítil zúrivú nenávisť voči zmrzačenému mladému chlapcovi, chlapcovi, ktorý podľa neho, ohrozoval demkraciu, chlapcovi, ktorý vraždil malé deti, cítil, že chlapec musí byť zničený. Rozhodol sa čo spraví. "Zabijem ho". Slová, ktoré mu prešli mysľou, keď vtlačil to, čo zostalo z noža, do chlapcovho krku.

Spokojný s tým, že oslobodil spoločnosť od rasistu, sa hrdo vzpriamil. Krv, ktorá pokrývala jeho ruky, bola stále teplá. Poobzeral sa okolo seba a ľuďom, ktorí stáli okolo neho kričal, že ho nikto nevidel. Potom utiekol preč aj so vojím bratom. Zbytok gangu sa pustil každý svojou cestou a vytratili sa. “Zničme rasizmus”, vykríkol niekto z tieňov.

Lenže Khaled Odeh bol spozorovaný. Švédska dievčina, ktorá bola svedkom brutálneho útoku sa priblížila ku chlapcovi so slzami v očiach. Chlapec sa pokúšal zodvihnúť hlavu, no neúspešne. Jeho šaty boli pokryté krvou, ktorá striekala z jeho krčnej tepny. Snažil sa nadýchnuť, z jeho úst bolo počuť chrapľavý zvuk, keď jeho hlava opať klesla na zem v chladnej priekope. Život unikal z Daniela Wretstroma napriek snahám dievčiny zachrániť ho.

Kým Daniel žil rozdával všetkým vôkol seba smiech a zábavu. Rodina a priatelia ho opisovali ako pozorného, milého a veľmi obľúbeného. Plameň v jeho očiach vyhasol, keď mal len sedemnásť rokov a celý život pred sebou. Môj syn Daniel bol tichý, príjemný chlapec s iskrou v očiach, povedala nám jeho matka. Skutočne osvetlil život svojím humorom a svojimi kúskami. Nebolo vždy ľahko, ale všetko cez čo sme spolu prešli nás zblížilo. Nachádzal oddych a pokoj pri rybárčení, a vydržal sedieť na lodi celé hodiny, len uvažujúc a užívajúc si kľud. Čoskoro som sa naučila zabrániť Danielovi vstúpiť do obchodu s rybárskym náčiním, pretože mu zabralo veľa času, kým odtiaľ vyšiel. Miloval rybačku, stretnutia s dievčatami, hranie na bicích a svoju rodinu. V mojich očiach to bol úžasný chlapec, na ktorého som bola veľmi hrdá. Ak sme sa niekedy pohádali, slová "prepáč mi" mali veľký význam. Často povedal "mama, milujem ťa" a jeho priatelia, ktorí to počuli to nepovažovali za trápne. Daniel bol chlapec. ktorý spravil veľký dojem na všetkých, s ktorými sa stretol a získal si srdcia mnohých ľudí. Vždy, keď sa pozriem cez okno v kuchyni na Danielov malý dom, vidím tmavé okno, svetlá sú zhasnuté, a zamýšľam sa - prečo ti vzali život ?

Právne dôsledky boli opísané ako fraška, keď sudcovia a porotcovia vyhlásili Švédsku mládež za zločincov bez legálnych práv. Vrah, Khaled Odeh, bol odsúdený za vraždu človeka, na psychiatrickú liečbu, keď súd dospel k záveru, že konal v stave momentálnej nepríčetnosti. Ak je verdikt formulovaný touto cestou nie je nezvyčajné, že obvinený je asi po roku uznaný za zdravého a je prepustený na slobodu. Len šesť z jeho spoločníkov bolo odsúdených. Traja z nich boli odsúdení na odpracovanie 40ich hodín verejnoprospešných prác a dozor sociálnych pracovníkov. Dvaja z nich boli odsúdení na zaplatenie pokuty 1800,- švédskych korún (približne 200,- EUR) a posledný bol podmienečne prepustený a tiež mu bola uložená pokuta 1800,- švédskych korún. Stojí život mladého švéda skutočne tak málo ? Menej ako pokuta za rýchlosť ?

Nie ste jediným spoločensky nežiaducim ktorý má byť zničený. Aby sme uchovali pamiatku jedného z mladých švédskych občanov, ktorého krv bola preliata na obetnom oltári Systému, každoročne organizujeme pamätný pochod v čase výročia vraždy. V roku 2001, sa zišlo 1400 demonštrantov, aby protestovali proti zvyšujúcemu sa násiliu voči Švédom. To najmenej, čo môžeme spraviť, je zúčastniť sa tejto pamätnej manifestácie a podporiť tak odsúdenie tejto negatívnej spoločenskej zmeny. Všetci, ktorí odmietajú multikultúrne násilie, sú vítaní!

Tak povstaňme a uctime si Daniela Wretströma v Saleme v roku 2002!

Pochod bude 7 Decembra o 16.00 hod. Pre viac informácií pre zahraničných návštevníkov, prosím napíšte email na kontaktRead the article about the memorial march for Daniel Wretstrφm in Salem 2002 [ Click here ]

Watch video footage from the memorial march for Daniel Wretstrφm in Salem 2002 [ Click here ]

"Daniel Wretstrφms eftermδle" δr en minnesskiva tillδgnad Daniel dδr en del av vinsten gεr till Salemfonden. Bestδll skivan frεn Nordiska fφrlaget.

En av lεtarna pε skivan spelades δven pε minnesstunden fφr Daniel som hφlls en vecka efter mordet. Lεten, som heter Till minne av Daniel Wretstrφm, kan du lyssna pε genom att [ klicka hδr ]

Om ni vill lδnka till Salemfonden, anvδnd dε gδrna nεgon av vεra banners som du kan hitta genom att [ klicka hδr ]

 


 

Sitemap